Zapalenie nerwu wzrokowego

0
808
zapalenie nerwu wzrokowego

Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schodzenie, które może wynikać z infekcji lub pojawiać się w przebiegu wielu chorób. Nieleczone potrafi prowadzić nawet do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Jakie są jego przyczyny i objawy oraz jak przebiega leczenie? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu.

Zapalenie nerwu wzroku – czym jest?

Zapalenie nerwu wzrokowego to choroba polegająca na powstaniu procesu zapalnego nerwu czaszkowego, który odpowiedzialny jest za przesyłanie wiadomość z oka do kory wzrokowej. Proces ten może prowadzić do całkowitej utarty wzroku. Wyróżnić można dwa rodzaje tej choroby – zapalenie pozagałkowe i wewnątrzgałkowe. W pierwszym przypadku występuje zapalenie tarczy nerwu wzrokowego, a proces zapalny rozwija się w przednim odcinku nerwu wzrokowego. Ta postać choroby najczęściej dotyka dzieci. Natomiast zapalenie pozagałkowe jest bardziej powszechne – w jego trakcie proces zapalny znajduje się w dalszym odcinku nerwu wzrokowego. Choroba najczęściej pojawia się u osób około 30 roku życia.

Jakie są jej przyczyny? Często rozwija się wraz z innymi przewlekłymi schorzeniami, takimi jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby reumatyczne lub zapalenie tętnic. Nierzadko powodem zapalenia nerwu wzrokowego jest też zapalenie zatok, przyzębia lub choroby zakaźne. Choroba rozwija się również w przebiegu stwardnienia rozsianego. Niekiedy przyczyną zapalenia jest zatrucie związkami chemicznymi – na przykład alkoholem metylowym.

Jakie są najczęściej występujące objawy zapalenia nerwu wzrokowego? Są to między innymi wyraźne zmiany w polu widzenia, brak reakcji źrenicy na światło, odczuwanie bólu podczas poruszania gałką oczną oraz nagła degradacja ostrości wzroku. U chorego często pojawiają się mroczki oraz rozszerzenie źrenic. Zdarzają się też epizody nagłej, tymczasowej utraty wzroku.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

Najskuteczniejszym sposobem profilaktyki zapalenia nerwu wzrokowego są regularne badania w gabinetach okulistycznych. Aby zbadać stan nerwu, stosuje się głównie angiografię fluorosceinową, która polega na wstrzyknięciu do oka środka kontrastowego, w celu uwidocznienia naczyń krwionośnych. Wykonuje się też badanie ERG oraz rezonans magnetyczny – głównie u osób ze stwardnieniem rozsianym. Podstawą leczenia choroby jest usunięcie jej przyczyn, w przypadku zatrucia alkoholem metylowym będzie to detoksykacja. W leczeniu często stosuje się kurację sterydową. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie szpitalne. Zapalenie nerwu wzrokowego może być pierwszym symptomem stwardnienia rozsianego, dlatego po jego stwierdzeniu przeprowadza się diagnostykę na obecność tej choroby. Im wcześniej zastosujemy skuteczną terapię, tym większa szansa na lepsze rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here