Soczewki kontaktowe a wada wzroku

0
145
Soczewki kontaktowe a wada wzroku

Soczewki kontaktowe to duża wygoda, dlatego coraz więcej osób decyduje się z nich korzystać. Często pojawia się także pytanie: czy ta metoda może pomóc przy każdej wadzie wzroku? Jeśli chodzi o krótko- i dalekowzroczność, sprawa jest prosta – soczewki doskonale korygują te wady. Ale co w przypadku pozostałych nieprawidłowości i bardziej skomplikowanych sytuacji, gdy w grę wchodzą różne problemy jednocześnie? Sprawdź z nami kto może korzystać z soczewek kontaktowych.

Jakie wady można korygować soczewkami?

Soczewki kontaktowe są świetnym sposobem na codzienny komfort dla osób, które mają

krótkowzroczność (sprawdź więcej w poradniku: https://www.bezokularow.pl/poradnik/krotkowzrocznosc)

– dalekowzroczność

– astygmatyzm

– starczowzroczność (przez specjalistów nazywana prezbiopią)

Korygowanie wady wzroku za pomocą szkieł kontaktowych jest możliwe także w bardziej złożonych przypadkach. U niektórych pacjentów występują spore rozbieżności w mocy, a nawet w rodzajach wad wzroku pomiędzy prawym a lewym okiem. Nie stanowi to żadnej przeszkody, ponieważ możliwy jest indywidualny dobór soczewek kontaktowych.

Zakres mocy soczewek kontaktowych

W przypadku niezbyt dużych wad wzroku – około kilku dioptrii – bez żadnego problemu dobierzesz odpowiednie soczewki kontaktowe. Wątpliwości pojawiają się, gdy ktoś zmaga się z wadą o dużej skali. Jak duży zakres mocy mają szkła kontaktowe?

Niektórzy producenci oferują szkła kontaktowe osiągające od -35D do + 35D

Jakie soczewki wybrać?

Najważniejszym kryterium wyboru soczewek kontaktowych, są parametry, które ustali podczas badania wzroku optometrysta. Skala wady wzroku to jedno, ale chcąc nosić szkła kontaktowe, musisz znać także:

średnicę i krzywiznę soczewek

addycję (potrzebną do wyraźnego widzenia bliży)

cylinder (jeśli masz astygmatyzm)

Gdy masz już powyższe informacje, możesz zacząć rozważać możliwość wyboru konkretnych szkieł kontaktowych.

Do najpopularniejszych należą soczewki dwutygodniowe (np. takie: https://www.bezokularow.pl/soczewki-dwutygodniowe) i miesięczne. Chcąc ich używać, będziesz potrzebować jeszcze dwóch rzeczy:

– płyn do pielęgnacji soczewek

– pojemnik na soczewki

Dodatkowych akcesoriów nie wymagają natomiast soczewki jednodniowe. Wybór takich szkieł kontaktowych jest wskazany wówczas, gdy potrzebujemy ich tylko sporadycznie. To także dobra opcja na podróż, gdy nie chcemy lub nie możemy wozić z sobą dodatkowych przedmiotów.

Wybierasz soczewki kontaktowe? Oto co musisz wiedzieć!

Korzystanie ze szkieł kontaktowych w trybie dziennym to dla większości osób idealne rozwiązanie. Doskonale wpasowuje się to w najczęstszy rytm dnia, gdy rano zakładamy soczewki szykując się do szkoły, do pracy czy jakichkolwiek innych zajęć. Wieczorem, przed pójściem spać, ściągamy soczewki z oczu, oczyszczamy je i umieszczamy w pojemniku, zanurzone w roztworze.

Soczewki kontaktowe są wytwarzane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Jest on bardzo delikatny dla oka, miękki i fizycznie niewyczuwalny. Jednocześnie jest też bardzo wrażliwy, dlatego konieczna jest codzienna dbałość. Soczewki łatwo ulegają przesuszeniu, jeśli po zdjęciu z oka nie zostaną zanurzone w płynie. Tracą swoja wilgotność i mogą łatwo ulegać pęknięciom i rozdarciom.

Doświadczasz zaczerwienionych oczu? Istnieją sprawdzone sposoby łagodzenia podrażnień. W fachowych poradnikach znajdziesz wskazówki, takie jak tu: https://www.bezokularow.pl/poradnik/7-sposobow-na-czerwone-oczy.

Być może za zaczerwienione oczy odpowiedzialna jest alergia. Inna częstą przyczyną jest prozaiczne przesuszenie oczu, które towarzyszy pracy przed ekranem. Okuliści informują, że większość z nas jest nieświadoma tego, że przed komputerem rzadziej mrugamy. Ten problem rozwiąże regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here