Ile trwa żałoba po babci

0
15605
cmentarz

Czy śmierć jest łatwym tematem o którym będziemy zawsze przyjemnie myśleć? Oczywiście, że nie. Tak, znane jest nam powiedzenie Memento Mori – pamiętaj o śmierci. Jednak czy to pamiętanie o tak przykrym dla nas momencie jest łatwe? Oczywiście, że nie. Z jednej strony każą nam pamiętać o śmierci a z drugiej mamy cieszyć się tym co mamy, mamy żyć chwilą i być radośni. W każdym razie śmierć jest dla nas bardzo bolesnym czynnikiem, który powoduje, że zaczyna brakować nam kogoś w życiu.

Czy będzie to nasz partner życiowy, małżonek, rodzice, rodzeństwo

Przykładów może być takich naprawdę mnóstwo. Czasem dochodzi do tego, że śmierć postanawia zabrać z naszego życia naszego ukochanego dziadka oraz babcię. Trzeba przyznać, że ich śmierć jest w dużej mierze efektem naturalnym. W końcu starość nie radość i czasem serce nie ma już siły pracować przez co nasze życie kończy się na tym świecie. Trzeba jednak mieć nadzieje, ze dziadkowie nażyli się na tyle długo i cieszyli się z każdej minuty spędzonej na tym ziemskim padole.

ile trwa żałoba po babci

W każdym razie śmierć babci będzie czymś przykrym dla nas, jeżeli łączy nas z seniorką głęboka więź. Wiele osób zastanawia się nad tym ile trwa żałoba po babci? Czy w ogóle w dzisiejszych czasach mówi się jeszcze o czymś takim jak żałoba po śmierci kogoś bliskiego? Jest to temat sporny. W dawnych czasach, kiedy rozwój technologiczny nie był tak mocny i byliśmy narodem mocno przywiązującym się do tego co tradycyjne, to żałoba była dla nas tematem świętym. W dniu śmierci w naszych szafach odnajdywaliśmy czarne kolory ubrań, które miały symbolizować naszą żałobę, nasz smutek.

Od tego momentu równo przez rok obowiązywała nas żałoba, która objawiała się chociażby poprzez rezygnację z uczestnictwa w hucznych imprezach, itd. Człowiek jak najbardziej mógł się śmiać, jednak nie mógł za bardzo obnosić się ze swoją radością pamiętając o tym, że jeszcze nie tak dawno pochował na cmentarzu swoją babcię lub też inna osobę z bliskiej rodziny. Żałoba była tematem o którym w żadnym wypadku się nie zapominało. Dzisiaj ta sprawa ma się jednak zupełnie inaczej. Można powiedzieć, że żałoba po śmierci babci nadal trwa rok. Jednak ludzie już tak mocno się z nią nie obnoszą.

Dzisiaj raczej mówi się o żałobie w sercu a nie z obnoszeniem się z nią wszem i wobec. Zresztą czasem człowiek nie jest w stanie ciągle ubierać się w czarne kolory, ponieważ np. obowiązki zawodowe mu tego nie pozwalają. Trzeba więc spojrzeć na temat żałoby z zupełnie innej perspektywy mając wyrozumiałość dla osób, które pożegnały swoja babcię lub też innego członka rodziny. Czasem człowiek naprawdę bardzo głęboko przeżywa śmierć bliskiego nie nosząc czarnych kolorów ale jedynie rezygnując z uczestnictwa w hucznych imprezach. Z kolei czasem ktoś będzie uczestnikiem danego pogrzebu, jednak nie ma najmniejszego zamiaru z obnoszeniem się z żałobą.

żałoba po babci

Dodatkowo w najbliższym czasie ma w planach wziąć udział w imprezie karnawałowej lub w czymś podobnym. Wszystko przez to, że nie odczuwał ze zmarłą osobą silnej więzi. Tak, dzisiaj ludzie również patrzą na wszystko z tej perspektywy i nie ma się im czemu dziwić. Nam się wydaje, że tak nie powinni. Czy jednak możemy być pewni, że babcia, dziadek czy też inna zmarła osoba traktowała ją, jego dobrze? Tak, ludzie mówią, że jednak o zmarłych się źle nie mówi i wybacza im się wszelkie winy. To jednak nie są już te czasy. Obecnie jednak trzeba wszystko spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy.

Czasem żałoba nie jest również wskazana ze względu na słabą kondycję psychiczną. Pogrążanie w coraz większej rozpaczy może skończyć się depresją i wizytami na terapii u psychologa. Żałoba po babci powinna trwać tak długo jak będzie wydawało nam się najbardziej odpowiednio. Można pielęgnować pamięć o zmarłej przez bardzo długi czas chodząc w czarnych ubraniach. Można o babci pamiętać w sercu nosząc wesołe kolorowe ubrania. Najważniejsze to jednak pamiętać i cieszyć się z tego, że prawdopodobnie nasza babcia znajduje się obecnie w lepszym i weselszym miejscu po śmierci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here