Śnieżnobiałe, proste zęby – to dla wielu synonim urody, powodzenia oraz bogactwa. Utożsamiamy hollywoodzki uśmiech z celebrytami, których widzimy w filmach. Na szczęście, w dzisiejszych czasach gabinety dentystyczne i medycyny estetycznej z otwartymi ramionami czekają na pacjentów zdecydowanych na poprawę wyglądu swoich zębów.
Najszybszym i coraz lepiej dostępnym dla zwykłego zjadacza chleba sposobem na uzyskanie wymarzonego uśmiechu jest założenie licówek. Jest to zyskujący na popularności zabieg stomatologii estetycznej, polegający na przymocowaniu cienkich płatków na przedniej powierzchni zębów. Do wyboru są licówki wykonane z porcelany lub kompozytowe. Pacjent ma możliwość wykonania zabiegu na dowolnym zębie, gabinety oferują całą gamę kolorystyczną, a także nowoczesne, ultracienkie licówki, niewymagające dużej ingerencji w szkliwo.
Osoby, którym zależy na śnieżnobiałych zębach, zniwelowaniu diastemy, uszkodzonych czy nierównych zębów, powinny skonsultować się z wybranym stomatologiem. Ten pomoże w wybraniu najodpowiedniejszego wariantu zabiegu oraz poprowadzi pacjenta przez cały proces.
Czym różnią się licówki kompozytowe od porcelanowych? O dziwo, nie wyglądem. Efekt końcowy w obu przypadkach wygląda niemal identycznie. Oba materiały pozwalają na uzyskanie dowolnego odcienia, dzięki czemu można perfekcyjnie dopasować go do reszty zębów. Głównym kryterium przy wyborze materiału licówek jest ich trwałość, a co za tym idzie – cena.
Ile kosztują licówki? Zależnie od gabinetu ceny wahają się w przedziale od czterystu do pięciuset złotych za jeden ząb za licówki kompozytowe. Za porcelanę trzeba zapłacić dużo więcej, bo aż tysiąc dziewięćset aż do dwóch tysięcy dziewięciuset złotych za jeden ząb. Na pozór wybór wydaje się prosty, jednak należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, ponieważ efekty zabiegu nie są wieczne.
Trwałość licówek zależy w dużej mierze od materiału, z którego zostały wykonane, ale również od tego, jak o nie dbamy. Licówki porcelanowe są najtrwalsze – dobrze wykonane posłużą nawet dziesięć lub piętnaście lat, natomiast na kompozyt można liczyć przez dwa-trzy lata.
Założenie licówek to długi proces, ponieważ wymaga wcześniejszego przygotowania zębów. Muszą być wolne od próchnicy i innych chorób, należy też je dokładnie oczyścić z osadów i kamienia nazębnego. Piaskowanie lub scalling to dodatkowy wydatek rzędu stu do dwustu złotych. Jeżeli pożądany przez nas efekt zawiera w sobie też rozjaśnienie naszego dotychczasowego uśmiechu, należy poddać się wybielaniu do uzyskania zadowalającego odcienia.
Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego kształtu i ogólnego wyglądu naszych licówek. W tym celu tworzy się model na podstawie panoramicznego zdjęcia uzębienia. Jeżeli propozycja zostanie zaakceptowana, zaczyna się zakładanie licówek. Zęby są szlifowane w znieczuleniu miejscowym i nakładane są tymczasowe licówki. Dopiero następnym etapem jest przyklejenie docelowych licówek.
Odpowiednio dobrany odcień sprawia, że założone licówki są praktycznie nie do odróżnienia od naszych naturalnych zębów. Ponieważ nowoczesne trendy stawiają na naturalność, przesadnie białe zęby nie są już obiektem pożądania. Obecnie modne są uśmiechy naturalne, indywidualnie dopasowane do użytkownika. Dlatego też kluczowym jest wybór odpowiedniego specjalisty, któremu powierzymy swój wygląd i samopoczucie. Dobrze dopasowany uśmiech może zmienić sposób, w jaki ludzie nas odbierają, a także w jaki my sami się widzimy.
Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zabieg założenia licówek na zęby. Nie tylko ze względów finansowych – przeciwwskazania obejmują także istotne wady zgryzu, problemy z obgryzaniem paznokci czy zgrzytaniem zębami. Zwłaszcza to ostatnie może znacząco uszkadzać szkliwo, co sprawia, że zakładanie licówek staje się bezzasadne. Dodatkowo, piękny uśmiech wymaga wcześniejszego dokładnego zdiagnozowania i wyleczenia wszystkich zębów oraz należy pamiętać, że zabieg jest nieodwracalny. O raz założone licówki będzie trzeba w przyszłości dbać i w miarę potrzeb poprawiać.