Ile kosztuje świnka morska

0
4062
ile kosztuje świnka morska

Świnka morska to popularne zwierze domowe. Potrafi zachwycać wyglądem. W sklepach zoologicznych mamy z reguły dwie rasy, czyli gładkowłosą i długowłosą. Z kolei w hodowlach mamy do wyboru wiele ras i odmian barwnych. Przed zakupem świnki musimy przygotować się na to, że będziemy się nią opiekować przez kolejne 6-8 lat, a nawet dłużej. Zwierzęta pochodzące z hodowli żyją dłużej niż te ze sklepów.

To ile kosztuje świnka morska zależy od miejsca, w którym ją kupimy. W sklepach zoologicznych to koszt około 60 złotych, natomiast w hodowli cena ta wzrasta do nawet kilkuset złotych. Do tego dochodzi koszt wyprawki.

Świnki morskie to dość hałaśliwe zwierzątka, dlatego klatki lepiej nie stawiać w sypialni

Gryzonie te komunikują się między sobą poprzez piszczenie i mruczenie. W porze jedzeniowej, do której szybko się przyzwyczają, świnki będą przypominać o sobie głośnymi piskami. Klatka dla jednej świnki powinna mieć minimum 80 centymetrów długości, jednak są to zwierzęta stadne i powinny być trzymane parami. Mogą to być dwie świnki tej samej płci, żeby później nie martwic się co zrobić z młodymi. Dla dwóch osobników minimalna długość klatki to 100 centymetrów, jednak poleca się 120.

zwierzak

Szerokość klatki powinna wynosić minimum 50 centymetrów. Koszt klatki dla dwóch świnek o długości 120 centymetrów to około 150 złotych za najtańszy model. Lokum naszych gryzoni możemy zbudować samodzielnie z drewna, a dzięki temu zwiększymy im powierzchnię do życia. Klatka powinna być duża i najlepiej jednopiętrowa. Jeśli już chcemy kupić, lub zrobić piętrową klatkę to musimy zrobić odpowiednio długie wyjście. Świnki mają słaby kręgosłup dlatego rampa na piętro powinna być długa i nachylona pod małym kątem.

Do klatki musimy wybrać podłoże. Mamy szeroki wybór żwirków, trocin, czy podłoży roślinnych takich jak ściółka konopna. Wszystkie te rozwiązania są dobre. Trociny są bardzo tanie i można je dostać w każdym sklepie, nawet w markecie. Powinniśmy wybrać te odpylone. Wykładając klatkę dla świnek trocinami będziemy musieli je wymieniać co około 2-3 dni, ponieważ słabo chłoną mocz. Żwirek możemy kupić drewniany, kukurydziany i słomiany.

Lepiej chłonie mocz i zapachy, przez co wystarczy sprzątanie raz w tygodniu. Ściółka konopna również dobrze chłonie mocz, jednak może uczulać alergików. Cenowo najkorzystniej wychodzi żwirek drewniany, który możemy kupić w sklepie budowlanym. W tym wypadku cena to około złotówka za kilogram. Na dno klatki bardzo często ludzie układają specjalne maty, które przepuszczają mocz na żwirek. Dzięki temu świnka chodzi po miękkim dywaniku, a mocz spada na ściółkę, która znajduje się pod spodem.

Z akcesoriów od razu musimy wyeliminować kołowrotek ze względu na słaby kręgosłup świnek. Domek pełni ważną rolę i powinien znaleźć się w klatce. To w nim świnki będą mogły się schować, gdy się czegoś przestraszą. Domek powinien być drewniany, ponieważ gryzonie lubią go podgryzać, co może zaszkodzić zwierzęciu w przypadku plastikowego domu. Podstawową rzeczą, która musi się znaleźć w klatce jest paśnik. Może on być plastikowy montowany za zewnątrz klatki lub metalowy montowany wewnątrz.

świnka morska

Ten drugi może być prostokątny, ale często wybierany jest także paśnik kula. Możemy też dostać drewniane paśniki, które dodatkowo ozdobią klatkę. W klatce może się znaleźć hamak, co pozwoli świnkom się zrelaksować. Miski musimy kupić ceramiczne, żeby gryzonie ich nie wywróciły. Jedna miska będzie na pokarm suchy i zioła, a druga na świeże warzywa. Poidełko dla dwóch świnek powinno być o pojemności 250 mililitrów, co zapewni im stały dostęp wody gdy my będziemy w pracy lub szkole.

Ostatnią najważniejszą kwestią jest żywienie. podstawą jest siano, którego nie może zabraknąć w klatce. Pomaga ono przesuwać treść pokarmową w jelitach. Na drugim miejscu są suszone zioła, które możemy podawać codziennie. Kolejne są świeże warzywa i owoce. Te drugie podajemy maksymalnie dwa razy a tygodniu w małych ilościach. Podstawą diety są warzywa liściaste, jednak nie podajemy sałaty masłowej, ponieważ zawiera metale ciężkie. Listę warzyw i owoców, które mogą jeść świnki możemy sprawdzić w internecie. Na końcu znajduje się dobrej jakości pokarm, najlepiej w formie granulatu, który jest uzupełnieniem diety i powinien być bez zbóż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here