Dieta sportowca – jak wygląda zapotrzebowanie na poszczególne składniki?

0
501
Dieta sportowca

Podczas intensywnej aktywności fizycznej ludzki organizm zużywa znacznie więcej energii. Z tego powodu sportowcy mają wyższe zapotrzebowanie na określone składniki energetyczne. Dostarczenie odpowiedniej dawki wartościowego pożywienia jest zatem kluczowe do przeprowadzenia treningu. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta sportowca pod względem zapotrzebowania na poszczególne substancje odżywcze.

Węglowodany

Węglowodany są dla ludzkiego organizmu głównym źródłem energii, dlatego powinny stanowić podstawę diety sportowca. Ich niedobory mogą skutecznie utrudnić treningi i budowanie formy, ponieważ prowadzą do uczucia nadmiernego zmęczenia i spadku wydolności. Osoby aktywne fizycznie powinny średnio zapewnić ok. 55-65% energii właśnie z węglowodanów, przy czym przyjmuje się proporcje ok. 10-12 g/kg masy ciała. Niekiedy w pokryciu dziennego zapotrzebowania może pomóc odpowiednia suplementacja dla sportowców. Niektóre specyfiki stosowane po treningu mogą np. wspomóc regenerację organizmu.

Tłuszcze

Same węglowodany nie są w stanie pokryć zapotrzebowania energetycznego sportowców. Z pomocą przychodzą im tłuszcze, które są uważane za najbardziej energetyczny element diety. Przyjmuje się, że ten rodzaj składników odżywczych powinien odpowiadać za produkcję ok. 25-30% energii, przy czym warto zadbać o różnorodność w doborze tłuszczów i zachowanie odpowiednich proporcji między poszczególnymi rodzajami kwasów tłuszczowych.

Białko

W diecie sportowca zdecydowanie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości białek. To właśnie ten składnik odżywczy jest budulcem każdej komórki ciała. Jego niedobory mogą zatem skutecznie utrudnić zbudowanie masy mięśniowej. Białko powinno wynosić ok. 10-15% dziennego zapotrzebowania na energię. Często sportowcy potrzebują go nawet dwa razy więcej niż przeciętny człowiek, przez co nie zawsze można zapewnić wystarczającą ilość białek jedynie z diety. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy diety, pamiętając przy tym o zachowaniu proporcji między poszczególnymi białkami i aminokwasami.

Minerały

Wraz z potem wypłukiwane są cenne minerały, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku sportowców pot jest wydzielany w większych ilościach, co oznacza wyższe zapotrzebowanie na minerały. Szczególnie ważne są elektrolity, których niedobory prowadzą do odwodnienia i uczucia nadmiernego zmęczenia. Do tej grupy składników odżywczych zalicza się sód, potas, wapń i magnez, które można znaleźć wśród suplementów diety sportowca w sklepie online Vitama Natura.

Witaminy

Profesjonalni sportowcy powinni zadbać o solidną dawkę witamin, na które zapotrzebowanie jest znacznie wyższe niż u przeciętnego człowieka. Ma to związek m.in. z wypłukiwaniem ich wraz z potem. Warto pamiętać, że te substancje biorą udział w wielu istotnych procesach życiowych. Mają też niebagatelny wpływ na wydolność i wchłanianie innych składników odżywczych. W szczególności należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości m.in. witaminy C, A, D i E.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here