Czym jest zespół suchego oka?

0
899
Czym jest zespół suchego oka

Twoje dziecko spędza mnóstwo czasu przed komputerem, grając w gry video? Zaczynasz obawiać się, że odbije się to negatywnie na jego wzroku? Nie ulega wątpliwości, że elektronika zdominowała ówczesny świat. Zarówno dzieci i jak dorośli całe dnie spędzają przed komputerem lub smartfonem – ucząc się, pracując, odpoczywając czy oddając się ulubionym rozrywkom. Nic dziwnego, że coraz częściej zastanawiamy się, jaki ma to wpływ na nasze oczy. Czy naprawdę ekrany monitorów i niebieskie światło pogarszają nasz wzrok?

Czy komputer pogarsza wzrok?

Już od wielu lat toczą się debaty dotyczące tego, czy długotrwałe granie w gry video na komputerze jest tak naprawdę szkodliwe – znaczenie ma tutaj kilka czynników, takich jak samopoczucie psychiczne i fizyczne. Jak wiadomo, im więcej czasu spędzamy przed komputer, tym mniej się ruszamy. Dzisiaj przyjrzymy się jednak tylko temu, czy ma to negatywny wpływ na wzrok – w końcu powinno się troszczyć o oczy od najmłodszych lat.

Spędzanie wielu godzin przed urządzeniem elektronicznym, niezależnie czy jest to komputer, telefon czy konsola do gier, może prowadzić do przemęczenia wzroku. Zjawisko to otrzymało nawet swoją nazwę, czyli cyfrowe zmęczenie wzroku (CVS). To przejściowy i krótkotrwały efekt, który pojawia się, jeżeli przez dłuższy czas skupiony jesteś na cyfrowym ekranie. Zazwyczaj objawia się bólem głowy i dyskomfortem w obszarze oczu. Nierzadko towarzyszy mu zespół suchego oka. Do problemów ze wzrokiem mogą przyczyniać się odblaski na ekranie, słabe światło oraz zwykłe zmęczenie. Jeżeli towarzyszy Ci nieskorygowana wada wzroku, na przykład dalekowzroczność czy krótkowzroczność, cały czas mrużysz oczy, aby lepiej widzieć monitor, co zwiększa ryzyko pojawienia się cyfrowego zmęczenia oczu.

Jak dbać o wzrok przy komputerze?

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko dużo czasu spędzacie przed komputerem, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w specjalne okulary z powłoką, która zmniejsza negatywny wpływ odblasków oraz poprawia komfort widzenia. Niekiedy warto je nosić, nawet bez wady wzroku. Tego rodzaju nowoczesne produkty zapobiegają zmęczeniu oczu oraz ułatwiają skupienie i wyraźne widzenie. Kolejną ważną kwestią jest robienie regularnych przerw – najlepiej podczas nich wyjść na zewnątrz lub otworzyć okno i pooddychać świeżym powietrzem. Dużą ulgę przynosi patrzenie na obiekty znajdujące się daleko – najlepiej, jeżeli jest to zieleń, na przykład drzewa. O wzrok można też dbać przestrzegając zdrowej diety, która jest bogata w cenne witaminy, minerały oraz antyoksydanty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here