Należy zdawać sobie sprawę, że grafik komputerowy jest osobą, która zajmuje się nie tylko koordynowaniem, ale również przygotowywaniem i realizowaniem powierzonych im projektów graficznych. Ile zarabia grafik komputerowy?
Jaki jest zakres obowiązków grafika komputerowego?
Koniecznie trzeba mieć świadomość, że zakres obowiązków grafika będzie różnił się nie tylko w zależności od branży, ale również wymagań swoich przełożonych. W największym możliwym skrócie można stwierdzić, że graficy komputerowi są odpowiedzialni za przygotowywanie projektów graficznych, do których należy zaliczyć etykiety produktów, stron internetowych, broszur czy reklam. Ponadto osoba na omawianym stanowisku odpowiada za współpracę z mediami, agencjami reklamowymi i innymi partnerami. Graficy komputerowi odpowiadają również za odpowiednią adaptację projektów graficznych dla potrzeb poszczególnych wydawnictw czy agencji reklamowych.
Jakie są wymagania na stanowisku grafika komputerowego?
Pracodawcy wymagają przede wszystkim od grafików komputerowych bardzo sprawnego posługiwania się takimi programami, jak Adobe Ilustrator czy Adobe Photoshop. Osoba w omawianej branży musi posiadać nie tylko praktyczną znajomość programów graficznych, ale również umiejętności przygotowywania profesjonalnych grafik na potrzeby określonych projektów www.
Z roku na rok coraz większa liczba grafików jest w stanie poszczycić się własnym portfolio z różnymi projektami. Rekomendowane jest także praktyczna znajomość przynajmniej jednego programu graficznego klasy PicturePublisher, Photopaint czy Photoshop. Graficy nie mogą zapomnieć o kompetencjach miękkich. Osoby pracujące w omawianym zawodzie powinny potrafić pracować w zespole, a także cechować się kreatywnością, sumiennością, wszechstronnością czy orientacją w różnych dziedzinach twórczości wizualnej, do której należy koniecznie zaliczyć projektowanie przemysłowe, grafikę, malarstwo czy animację filmową.
Jak wygląda wynagrodzenie grafika komputerowego?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wysokość wynagrodzenia grafików komputerowych będzie różniła się w zależności od doświadczenia, miejsca pracy, wielkości firmy, a także rodzaju zawartej umowy.
Należy również zaznaczyć, że na potrzeby oszacowania zarobków przyjmuje się następujący profil osoby planującej pracę w omawianym zawodzie: dwuletnie doświadczenie, ukończone wykształcenie wyższe, zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w zależności od województwa wysokość zarobków będzie oscylowała od 2000 do 4000 złotych. Warto wiedzieć, że na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć graficy pracujący w województwie mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
Z kolei uwzględniając miasta najwięcej zarabiają osoby w omawianym zawodzie z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Poznania, Krakowa, Łodzi i Katowic.
Benefity, premie, rodzaje umów
Należy zdawać sobie sprawę, że ponad 70% grafików komputerowych nie otrzymuje premii od swoich pracodawców. Ponadto do zdecydowanie najczęściej udzielanych benefitów dla pracowników w omawianym zawodzie należy zaliczyć karty sportowe czy otoczenie prywatną opieką.
Istotny jest również fakt, że około połowa zatrudnionych grafików komputerowych pracuje na bazie umowy o pracę, prawie 30% jest zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło, a poniżej 20% osób w omawianym zawodzie w oparciu o umowę zlecenie. Warto także podkreślić, że tylko kilka procent grafików komputerowych podjęło decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej.
Warto zdawać sobie sprawę, że praca grafika komputerowego jest zdecydowanie trudniejsza niż mogłoby się wydawać. Osoba planująca wykonywać omawiany zawód musi mieć świadomość, że nie wystarczy tylko i wyłącznie umiejętność obsługi programów graficznych. Konieczna jest również kreatywność. Graficy bardzo często muszą bowiem przygotować logo czy grafikę dla danej firmy. Ponadto z roku na rok powstają nowe programy graficzne czy dodatki do już istniejących. Grafik musi być na bieżąco z wszystkimi nowościami.