Ile kosztuje zdjęcie simlocka

0
1901
ile kosztuje zdjęcie simlocka

Kiedy patrzę na to, jak szybko zmienia się nasz świat, czasem jestem pod naprawdę wielkim, ba, nawet ogromnym, wrażeniem. Jestem osobą młodą, ale pamiętam jeszcze czasy, gdy komputer był w domach luksusem, a nie standardem. Chodziłem do szkoły z dzieciakami nie mającymi w domu komputera. A teraz – z perspektywy zaledwie piętnastu lat – wszystko się pozmieniało, najbardziej zaś kwestie techniczne i rozwiązania oferowane użytkownikom na całym świecie.

W tak zwanym międzyczasie pojawiły się smartfony, które przejęły większość funkcji personalnych komputerów czy nawet laptopów. Z biegiem czasu musiało też dojść do zmian na płaszczyźnie telefon-smartfon. Bo niby jedno drugiemu podobne, a jednak jest między nimi sporo różnic. Nigdy nie zapomnę, gdy pierwszy raz chciałem pożyczyć komuś znajomemu na chwilę swój numer telefonu i okazało się, że jest jakaś dziwna blokada, która to uniemożliwia – później odkryliśmy, że to simlock, czyli specjalnie zakładany system blokowania możliwości przekładania karty w telefonie, by nie zmieniać numeru na numer innego operatora. Właśnie na tym polega blokada simlock, że w danym telefonie można korzystać jedynie z numeru określonej sieci telefonii komórkowej.

telefon

„Musisz zdjąć w swoim telefonie simlocka” – to zdanie brzmiało jak wyrok

Nie miałem pojęcia, co mam zrobić, gdzie się z tym problemem udać. Nie wiedziałem, z czym walczę i czemu to coś jest w moim telefonie (ach, te stare, dobre czasy błogiej niewiedzy)… W końcu jednak mnie oświecono, że należy iść do punktu GSM (takiego, w którym sprzedają różne dodatki do telefonów, akcesoria typu pokrowce, baterie, słuchawki itp.) lub do salonu swojej sieci komórkowej. Ostrzeżono mnie jednak, że mogę się zdziwić, ile kosztuje zdjęcie simlocka w takim autoryzowanym salonie sprzedawcy.

Z drugiej strony ktoś mi napomknął, że takie zdejmowanie blokady z urządzenia w nieautoryzowanych punktach jest niebezpieczne i jeśli coś się z kartą wydarzy, zostanie uszkodzona w trakcie zabiegu, to nikt mi za nią nie zwróci ani nie uda się jej już nigdy naprawić. Był więc ten dreszczyk emocji – ale wybrałem to, co łatwiejsze i tańsze. Poszedłem do punktu GSM. W tamtych czasach większość z nich miała dużym drukiem wypisane na drzwiach lub ścianie „Zdejmowanie simlocków” lub coś w tym rodzaju. Nie ma się co dziwić, ponieważ ludzie w Polsce nie byli jeszcze świadomi tego, o co dokładnie chodzi, telefony komórkowe dopiero stawały się popularne.

Okazało się, że zdjęcie simlocka kosztowało mnie w tamtych czasach dwadzieścia złotych. Ani to dużo, ani mało dla kogoś, kto pracuje, ale dla dzieciaka z liceum to była kwota dość duża i przerażał mnie fakt, że będę musiał wydać na tę operację całe swoje oszczędności. Wtedy dzieci nie dostawały tak pokaźnych i regularnych kieszonkowych jak próbowano to przedstawiać w filmach i serialach.

zdjęcie simlocka

Od tego dnia minęło sporo lat, a technologia całkowicie się zmieniła. Dziś nie każdy telefon ma blokadę, a jeśli nawet, to zdecydowanie częściej pozbywamy się jej przy zakupie telefonu lub przy innej okazji, ale robimy to w autoryzowanym salonie sprzedawcy. Na szczęście telefon, z którego zamierzamy zdjąć simlocka, nie musi być po skończonej umowie, nie narusza to praw gwarancyjnych konsumenta, więc blokady można się pozbyć w każdym, dowolnym momencie, nawet w dniu zakupu urządzenia.

W telefonach zaszły ogromne zmiany, choć nadal służą przede wszystkim do dzwonienia. Po pierwsze standardowe urządzenia dzwoniąco-piszące esemesy zamieniliśmy na inteligentne telefony, które potrafią o wiele więcej, mają możliwość robienia zdjęć, łączenia się z Internetem, służą nam za radio, telewizję, bank, sklep czy portal do umawiania się na spotkania lub randki. To pokazuje, jak dużą drogę pokonała technologia w dziedzinie telefonii i jak bardzo zamierzchłe wydają się czasy, w których problemem było zdjęcie simlocka, a na sam dźwięk tego wyrażenia porządny człowiek dostawał gęsiej skórki. Dziś niestraszne nam nawet dokupywanie kart SD, wymiana obudowy czy zmiana soczewki w aparacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here