Dlaczego mamy problemy ze snem?

0
1113
problemy ze snem

Skąd się biorą kłopoty z zasypianiem? Czemu spędzasz wiele czasu w łóżku, zanim odpłyniesz do krainy snów? Poznaj odpowiedzi na te pytania i pozbądź się problemów ze snem, by cieszyć się pełnią życia każdego dnia!

Nieprzespane noce to popularny problem. Jeśli zdarzają się sporadycznie, możemy sobie z tym poradzić, jednak regularne problemy ze snem mogą poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zobacz, co możesz zrobić, by im zaradzić.

Zdrowy sen – ile godzin snu potrzebujesz?

Z pewnością wielokrotnie zadawałeś sobie to pytanie – jest też wielce prawdopodobne, że znasz już na tyle swój organizm, że wiesz, ile czasu potrzebujesz, aby wypocząć w trakcie nocy. Wielokrotnie podejmowano próby naukowego określenia, ile powinien trwać zdrowy sen. Biorąc pod uwagę następujące po sobie fazy snu, szacuje się, że prawidłowy i efektywny sen zajmuje około 7-8 godzin.

Tyle teorii podpartej praktyką, ale przecież niektórym wystarcza 5-6 godzin do pełnego wypoczynku, podczas gdy inni muszą spać nawet 10 godzin każdej nocy. Skąd tak wielkie różnice? Otóż potrzeba snu jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od ogromnej liczby czynników. Wśród nich najistotniejsze to wiek, prowadzony tryb życia czy codzienna dieta. Należy jednak pamiętać, że zagadnienie to wciąż nie zostało w pełni zbadane.

Warto też podkreślić, że zdrowy sen jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania. W czasie snu organizm się regeneruje, a już jedna zarwana noc może sprawić, że pojawią się takie dolegliwości jak apatia, rozdrażnienie, trudności z koncentracją czy gorsze samopoczucie.

Problemy ze snem – co jest ich przyczyną?

Problemy ze snem są częstym problemem dużej grupy społeczeństwa. Z pewnością po części jest to efektem prowadzonego trybu życia. Jakie są jednak faktyczne powody trudności z zasypianiem i częstego budzenia się w nocy?

Zazwyczaj źródłem takich kłopotów jest stres. Jego pochodzenie może być różne, w końcu każdy z nas jest narażony na odmienne sytuacje stresowe. Warto więc podjąć działania mające na celu zmniejszenie codziennych stresów oraz zwiększenie adaptacji do stresu, co można osiągnąć na różne sposoby. Do najlepszych metod należą techniki relaksacyjne.

Powodów problemów ze snem jest oczywiście znacznie więcej, a nie bez znaczenia jest to, że obracamy się w rzeczywistości zdominowanej przez nowoczesne technologie. I choć pomagają one w wielu sytuacjach, to czasem okazują się dość dużą przeszkodą. Wystarczy wspomnieć smartfony i tablety o tysiącach funkcji, które jednocześnie mogą poważnie utrudniać zasypianie, jeśli korzystamy z nich wieczorem. Emitują one światło, które zaburza nasz rytm dobowy – i to nawet przy przyciemnionym ekranie.

Aby łatwiej i szybciej zasnąć, zadbaj też o warunki w sypialni. Przewietrz pomieszczenie, szczególnie w upalne dni, aby powietrze w jego wnętrzu było chłodniejsze. Dobierz też twardość materaca i poduszki do swoich potrzeb – zbyt twarde lub zbyt miękkie sprawią, że będziesz budził się niewyspany i zmęczony.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here