Dbaj o zdrowie, bądź aktywny!

0
696

Jak mówi znane wszystkim przysłowie „ruch to zdrowie”. Zasada ta odnosi się zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Aktywność fizyczna jest wskazana w każdym wieku i niesie mnóstwo korzyści dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku dopiero rozwijających się dzieci, dlatego rodzice powinni dokładać wszelkich starań, aby zapewnić im zdrową dawkę ruchu każdego dnia. Ale ja wiadomo, nie zawsze jest to łatwe, maluchy bowiem potrafią być bardzo wymagające. Dlaczego jednak warto to robić i jakie pomysły mogą okazać się praktyczne?

Korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla rozwijającego się dziecka. Pozytywnie wpływa na rozwój mięśni, stawów oraz kości. Stymuluje układ krążeniowo-oddechowy, w tym płuca i serca oraz pobudza układ nerwowy. Tak naprawdę ma pozytywny wpływ na wszystkie parametry fizyczne. Dziecko, które ma odpowiednią dawkę ruchu jest też bardziej pewne siebie, ma lepszą kondycję oraz szybciej się rozwija, w efekcie doskonale radzi sobie w codziennym życiu. Badania pokazują, że aktywność w młodym wieku jest istotna dla mózgu – powiększa zdolność zapamiętywania i koncentracji, dzięki czemu dziecko jest sprawniejsze w szkole i w życiu codziennym. Jednak zapewnianie dziecku odpowiedniej dawki ruchu nie zawsze jest łatwe – szczególnie, w okresie jesienno-zimowym.

Aktywne spędzanie czasu z dziećmi

Najprostszym sposobem, aby prowadzić aktywny tryb życia jest udawanie się na regularne spacery. Zamiast wybierać środki komunikacji takie jak auto czy autobus, warto udać się na zakupy, do lekarza czy do szkoły pieszo. Mali chłopcy uwielbiają grę w piłkę – można to wykorzystać, aby zapewniać im zdrową porcję ruchu kilka razy w tygodniu. Chociaż zazwyczaj do dobrej zabawy potrzeba więcej uczestników, istnieją sposoby, aby dziecko doskonale bawiło się również samo – można podarować mu na przykład rebounder, który służy do odbijania piłki nożnej i trenowania piłkarskich umiejętności. Inną propozycją są wycieczki rowerowe – to bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Przebywanie na świeżym powietrzu na łonie natury oraz porządna porcja ruchu pozytywnie wpływa na samopoczucie wszystkich jej członków. Co więcej, rozbudza w dziecku ciekawość świata. W okresie letnim najmłodszych warto zabierać także na basen lub jezioro – pływanie to bardzo pożądany rodzaj aktywności, ponieważ wspomaga układ oddechowy, poprawia giętkość ciała i wytrzymałość oraz koordynację ruchową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here