Ile zarabia leśniczy

0
3025
leśniczówka

Zawód leśniczego otoczony jest w Polsce dużą nutą tajemnicy, żeby nie powiedzieć, że wręcz mistycyzmu. Kojarzy się ze starszymi panami z wąsem ubranymi w jasnozielonkawe mundury, którzy przeczesują lasy i polany przez całą dobę, nieważne czy deszcz czy słońce, czy dzień czy noc, pilnując czy ktoś nie łamie zasad obowiązujących w lesie, dokarmiając zwierzęta i organizując miejsca do wypoczynku dla różnego rodzaju zwierząt.

Kim tak naprawdę jest? Czym się zajmuje i ile zarabia leśniczy?

Leśniczy to nikt inny jak osoba zatrudniona przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”, innymi słowy jest to pracownik zatrudniony w Służbie Leśnej. Głównym miejscem pracy leśniczego jest oczywiście las, ale przez dużą część swojego czasu pracy pracuje on również w swoim biurze, które potocznie nazywane jest w malowniczy sposób tak zwaną „leśniczówką”.

Bardzo często leśniczówka jest dodatkowo również miejscem zamieszkania leśniczego, ponieważ z powodu umiejscowienia obszaru jego pracy, często nie może on sobie najzwyczajniej w świecie pozwolić na codzienny dojazd z domu do pracy i pracy do domu. Dlatego wielu leśniczych pracuje i mieszka w tym samym budynku, a wraca do domu na przykład na same weekendy wolne od pracy.

Do pracy leśniczego należy przede wszystkim zajmowanie się sprawami natury ochronnej, administracyjno-rachunkowej i techniczno-gospodarczej na terenie, który jest mu przydzielony przez nadleśniczego lub innego wyżej postawionego urzędnika. Obszar ten nazywany jest fachowo leśnictwem. W skład owego obszaru wchodzą zarówno lasy państwowe, czyli te należące prawnie do Skarbu Państwo, ale również lasy prywatne, jednak tylko te którymi zarządza starosta.

W Służbie Leśnej, czy też inaczej mówiąc nadleśnictwie istnieje twarda i jasna hierarchia stanowisk. Leśniczy znajduje się w tej hierarchii w samym centrum. Jest on bowiem przełożonym podleśniczych, ale jednocześnie jego zwierzchnikiem w pracy jest nadleśniczy.

ile zarabia leśniczy

Jakie są zatem wymagania żeby zostać leśniczym?

Wbrew pozorom są one stosunkowo wysokie i nikt z ulicy nie może dostać się do tego zawodu. Wartym podkreślenia jest też fakt, że jest to dość hermetyczne środowisko pracownicze w którym często o dostaniu się na stanowisko leśniczego decydują niestety znajomości. Najbardziej widoczne jest to chociażby w mniejszych miejscowościach i na wsiach. W końcu nie bez powodu kilka lat temu we wszystkich mediach wybuchła afera kiedy wyciekła podsłuchana rozmowa ministra Jana Szyszki. Padły tam wówczas słynne słowa takie jak „córka leśniczego” i „biała koperta”. Cała afera dotyczyła oczywiście Służby Leśnej i układów w niej istniejących.

Wymagania jakie należy spełniać zależą oczywiście od tego o jakie stanowisko chce się ktoś ubiegać. W przypadku podleśniczego wymagania te są najmniejsze – wystarczy wykształcenie średnie leśne. W przypadku zawodu omawianego dziś leśniczego trzeba już posiadać minimum wyższe wykształcenie leśne i dodatkowo przepracować co najmniej dwa lata pracy w Służbie Leśnej lub w przypadku drugiego wariantu minimum średnie wykształcenie leśne i aż cztery lata pracy w leśnictwie. W przypadku nadleśniczego wymagania są już wysokie. Jest to wykształcenie minimum wyższe leśne, a także przepracowane co najmniej osiem lat pracy jako leśniczy lub podleśniczy.

drewno

Ile zarabia leśniczy? Zarobki w tym zawodzie są wysokie jeżeli porówna się je do innych stanowisk państwowych na których wymaga się podobnego wykształcenia i stażu pracy.

W przypadku zawodu podleśniczego (dane za 2017 rok średnie wynagrodzenie liczone w brutto wynosi prawie 4900 złotych. Jeżeli chodzi o leśniczego jest to już ponad 5900 złotych brutto do których należy jednak doliczyć jeszcze dodatek funkcyjny – razem z nim leśniczy może zarabiać od 6400 do nawet 7200 złotych brutto. Najwięcej zarabia oczywiście nadleśniczy. Jego pensja wynosi średnio prawie 8800 złotych, a wraz z bardzo wysokim dodatkiem funkcyjnym może ona wynieść od prawie 12 tysięcy złotych do nawet grubo ponad 14 tysięcy złotych. Bez wątpienia to bardzo wysokie kwoty, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku stanowiska nadleśniczego mówimy tu o osobach, które przed awansem na to stanowisko mają zazwyczaj przepracowane kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt, lat pracy w leśnictwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here