Płytki prostokątne jako ciekawa alternatywa dla kwadratowych kafli

0
199
płytki

Kwadratowe kafle towarzyszą nam od wielu lat i jesteśmy do nich najbardziej przyzwyczajeni. Pomagają w wykończeniu takich pomieszczeń jak choćby kuchnia, łazienka i przedpokój. Pięknie prezentują się także na schodach, tarasach i balkonach. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie powinny być zastępowane przez innego typu płytki. Dziś przyjrzyjmy się bliżej prostokątnym.

Różnorodność wielkości

Płytki prostokątne możemy znaleźć w wielu różnych wymiarach. Niektóre z nich są małymi kafelkami, które świetnie sprawdzają się podczas układania ozdobnych mozaik oraz tworzenia drobnych wykończeń. Inne z kolei osiągają duże rozmiary i mogą mieć nawet ponad metr długości. Są dedykowane do tworzenia powierzchni wielkoformatowych i często wykorzystuje się je w stylizacji posadzek, gdzie z powodzeniem zastępują panele i deski drewniane.

Stylizacja

Kolejnym ciekawym atutem płytek prostokątnych jest ich wyjątkowa stylizacja. W szczególności przykuwa ona uwagę w modelach imitujących deski podłogowe. Te wielkoformatowe płytki prostokątne są wykonywane tak, aby jak najlepiej oddawały charakter naturalnych desek. Mają ich kolory, usłojenie, fakturę i stylizowane, drobne mankamenty, które jeszcze bardziej upodabniają je do prawdziwych desek.

Wśród stylizowanych na drewno płytek prostokątnych możemy wyróżnić też takie, które wyglądają jak drewno postarzane. Cechują się przetarciami, zmianami kolorów i zatartą fakturą, która przeplata się z wyraźniejszą. Takie lekko poszarzałe, imitowane deski podłogowe świetnie wpisują się w stylizacje vintage i loft.

Dodatkową zaletą płytek prostokątnych może być ich wieloelementowa budowa, która imituje ceglaną ścianę albo przybiera patchworkowy wygląd. Takie wykończenie wspomaga tworzenie jeszcze ciekawszych stylizacji, które pomimo wyglądu przypominającego setki małych elementów mogą powstawać bardzo szybko.

Z dbałością o wszystkie detale

Płytki prostokątne wykonywane są w taki sposób, aby idealnie do siebie pasowały. Posiadają idealnie równe krawędzie, które umożliwiają stosowanie bardzo wąskich fug. Dzięki temu podłoga albo ściana prezentuje się bardzo gładko, a uzyskany wzór jest spójny i doskonale widoczny.

Ciekawsze możliwości wystylizowania posadzki

Być może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle warto stosować płytki prostokątne? Są one oczywiście alternatywą dla płytek kwadratowych, które tak dobrze znamy z wielu wystrojów wnętrz. Prostokątne płytki są doskonałe do pomieszczeń o nietypowych kształtach, gdzie ułatwiają układanie podłogi albo wykończenie ścian. Za sprawą swoich wydłużonych kształtów doskonale się układają zwłaszcza w pomieszczeniach długich i wąskich, gdzie pomagają optycznie je wyrównać.

Jednocześnie wiele prostokątnych kafli posiada ciekawe wykończenie i wzory, pomagające w stworzeniu unikatowych stylizacji. Za sprawą swojego kształtu odchodzą od klasycznej symetrii, w której wszystkie detale znajdują się w takich samych, regularnych odstępach. To z kolei umożliwia tworzenie nietypowych, nowoczesnych i niezwykłych pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here